Stipendier till framtidens unga dansare vid Svenska Balettskolan

Grattis till Svenska Balettskolans elever!

Svenska Balettskolans elever Auguste Marmus och Dante Lagercrantz tog under gårdagen emot Carina Aris stipendium till framtidens unga dansare. Ceremonin hölls på Kungliga Operan i Stockholm och Svenska Balettskolans tidigare konstnärliga ledare – Mariane Orlando delade ut stipendierna.

Carina Ari som var en svensk dansös, koreograf och danspedagog har sedan 1973 en minnesfond uppkallad efter sig. Carina Aris minnesfond stöttar bland annat unga dansare.

Såhär beskrivs Carina Aris stipendier på deras hemsida:

Tack vare Carina Aris omsorg om framtidens unga dansare har sedan 1973 över 2 000 stipendier kunnat utdelas för, som det heter i stiftelseurkunden, “främjande av ungdoms undervisning och utbildning till danskonstnärer” samt närmare 400 stipendier till forskningsändamål. 

Läs mer om stipendier och minnesfonden här

Foto:  Nicolas LeRiche Balettchef Kungliga Operan, Auguste Marmus Svenska Balettskolan, Johan Holberg Rektor Svenska Balettskolan.

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest