Omtalad i media

Läs pressklipp om Svenska Balettskolan i media

Göteborgs-Posten:

 "Hela Nötknäpparen på Lorensbergsteatern är ett lyckat danskalas med förutsättningar att bli en ny julklassiker i Göteborg"

 

Danstidningen:

"Allt är välgjort och dansglädjen lyser hos alla"

 

Tidningen Kulturvinden:

"Nötknäpparen är en sällsynt lyckad version. Man kan lyriskt tala om framtidens balettstjärnor, men det är ju uppenbart att de är små stjärnor redan nu. "

Skolans elever deltar tillsammans med professionella dansare i jultraditionen Nötknäpparen varje jul på Lorensbergsteatern. Upplev Göteborgs juligaste dansföreställning med sagolik scenografi, vackra kostymer och allt som hör den svenska julen till. Allt till Tjajkovskijs älskade musik.

Spelas i december

Svenska Balettskolan gästar TV4 Nyhetsmorgon

Svenska Balettskolan gästar TV4 Nyhetsmorgon

Svenska Balettskolan gästade TV4 Nyhetsmorgon med smakprov från skolans uppsättning av Peter Pan & Wendy på Lorensbergsteatern. Jakob Köpf Lindström som dansar Peter Pan och Marianne Mörck som gör berättaren och Herr Smil gav både på smakprov och en härlig...

Yrkesdansarutbildning på gymnasienivå i Göteborg

Yrkesdansarutbildning på gymnasienivå i Göteborg

Kommunfullmäktige i Göteborgs Stad gav utbildningsnämnden i uppdrag, 2020-12-10 § 28, att i samverkan med grundskolenämnden utreda förutsättningarna för att starta Yrkesdansarutbildningen vid Svenska Balettskolan i Göteborg. Utbildningsnämnden i Göteborgs Stad ställde...

Stor artikel om Svenska Balettskolan i Danstidningen

Stor artikel om Svenska Balettskolan i Danstidningen

"Här finns balettens livsluft", så skriver Danstidningens Lotta Harryson om Svenska Balettskolan. Under våren 2022 besökte Danstidningen skolan under förberedelserna inför balettföreställningen Peter Pan & Wendy på Lorensbergsteatern. Lotta Harryson beskriver...

Alicia Vikander årets honorärstipendiat

Alicia Vikander årets honorärstipendiat

Stenastiftelsens honorärstipendiat 2021 är skådespelerskan och producenten Alicia Vikander. Alicia växte upp i Göteborg och fick sin utbildning vid Svenska Balettskolan. Efter hennes balettutbildning gick hon vägen som skådespelare och har numera hela världen som...

Pin It on Pinterest