Maria Fahl Vikander aktuell i Nötknäpparen med Svenska Balettskolan

”När Alicia var fyra år var hon och jag och såg Nötknäpparen. Hon blev helt förälskad i tåspetsskorna och ballerinorna och ville själv börja dansa. Där och då började Alicia Vikander sin utbildning till dansare, några år senare stod hon på GöteborgsOperans scen och dansade i just Nötknäpparen. Och nu ska du få höra, i jul ska jag stå på scen och dansa minuet i Nötknäpparen!”

Tidningen M-magasin har intervjuat Maria Fahl Vikander om hennes familjs fyra generationer av starka kvinnor och deras vilja att stå på scen. Världsberömda Alicia Vikander som är dotter till Maria Fahl Vikander började sin dansbana hos oss på Svenska Balettskolan. Nu snörar mamma Vikander på sig dotterns tåspetsskor och är aktuell i Svenska Balettskolans Nötknäpparen. En julföreställning för hela familjen på Lorensbergsteatern under december månad.

”Maria Fahl Vikander är tredje generationen skådespelare och ballerina, hennes världsberömda dotter Alicia Vikander är alltså den fjärde. Nu lånar mamma Vikander dotterns tåspetsskor och upplever en ny frihet efter 65.”

Läs hela artikeln här: Artikel med Maria Vikander 2018-05

Helaftonsbaletten Nötknäpparen spelas 21 och 22 december 2018 på Lorensbergsteatern där publiken får ser dansare från Kungliga Baletten, Berlin State Ballet, Den Kongelige Danske Ballet, GöteborgsOperans balett, Kungliga Svenska Balettskolan i Stockholm och Svenska Balettskolan Göteborg. Läs mer och boka biljetter på notknapparen.se

Foto: Alicia Vikander och Maria Fahl Vikander (The Apricity)

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest