Aftonbladet skriver “En perfekt smällkaramell” om Nötknäpparen med Svenska Balettskolan

AFTONBLADET: I kväll visar SVT den klassiska julbaletten Nötknäpparen, tolkad av Svenska Balettskolan i Göteborg. Dansare i alla åldrar ger liv åt sagan om Clara och hennes magiska nötknäppare, med lika mycket perfektion som passion. För den som vill maxa julstämningen med virvlande snöflingor, dansande chokladpraliner och magiska leksaker är den här sändningen given.

Alla barnroller görs av elever från utbildningen där man alltså tränar balett på skoltid. Varje liten dansare är en viktig bit i ett avancerat pussel. För de yngsta ligger fokus på takt och hållning medan de äldre dansar på tå och har inkorporerat balettens linjer i varje rörelse.  

Svenska Balettskolans Nötknäppare är ett praktexempel på vad public service kan och ska vara.

Läs hela artikeln av Liv Landell Major i Aftonbladet

Läs mer och boka biljetter till årets spelperiod av Nötknäpparen på notknapparen.se

Fram till 21 juni 2020 kan föreställningen ses även på SVT Play, läs mer här

Foto: Josef Götherskjöld

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest