Elev mottog stipendium på scenen!

Under applådtacket efter Svenska Balettskolans vårföreställning på Lorensbergsteatern utdelades ett stipendium från Samfond III till en av skolans avgångselever, Linn Lindfors Gabrielsson. Motiveringen löd följande:

Linn Lindfors Gabrielsson har visat på mycket goda kunskaper i ämnet dans. Hon är berömvärd i flit, ordning och höga resultat gällande kulturell utövning av skolans sceniska verksamhet i klassisk balett och modern nutida dans. I skolans föreställningar har Linn ett stort ansvarstagande för både sin egen utveckling och för hennes kamraters insatser. Linn Lindfors Gabrielsson premieras för studier i högre utbildning gällande yrkesdansarutbildning i klassisk balett.

 

Skolans konstnärliga chef berättade också för den stora publiken att Linn nu antagits till Kungliga Svenska Balettskolans yrkesdansarutbildning i Stockholm men kommer att gästdansa i Nötknäpparen här i Göteborg som ges på Lorensbergsteatern i december 2018.

Stort grattis till Linn!

 

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest