Stor artikel om Svenska Balettskolan i Danstidningen

“Här finns balettens livsluft”, så skriver Danstidningens Lotta Harryson om Svenska Balettskolan. Under våren 2022 besökte Danstidningen skolan under förberedelserna inför balettföreställningen Peter Pan & Wendy på Lorensbergsteatern.

Lotta Harryson beskriver bland annat följande i artikeln:

Vad jag möter är en skola som betonar att balett är en relevant konstart idag. Inte minst är klassisk balett viktigt och borde vara lika självklar som andra konstarter, säger Sebastian Michanek. Han framhåller också att skolan vinnlägger sig om att eleverna ska stärkas att bli självständiga artister i sitt framtida yrkesliv…

Kanske är just föreställningarna som tas seriöst mer än en verkningsfull detalj. Mötet med publiken är balettens andningshål och livsluft, men tillfällen att med sin roll ingå i en uppsättning tillsammans med framstående dansare ger också något speciellt och oersättligt för eleverna…

Om föreställningen av Peter Pan & Wendy skriver hon:

Allt dansas med ren dansteknik och stor dansglädje, hur ofta ser man klassisk balett utföras med sån självklarhet? I den här baletten samsas balettstilarna med imponerande lätthet, tut och kroppstrikå, tåspets och sjörövarstövlar – tillsammans virvlar, flyger och dansar de berättelsen om pojken som inte ville bli vuxen.

Läs hela artikeln från Danstidningen 2022 nr 3, som PDF här

Läs mer om Danstidningen här

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest