Svenska Balettskolan gästar Kulturkalaset med stor cirkusföreställning

Varmt välkommen till den magiska Cirkusbaletten – en föreställning där du på ett humoristiskt och inspirerande sätt får möta olika sceniska danser och följa med på en resa genom en dansares dag. Till vår hjälp har vi Svenska Balettskolans alldeles egna cirkusdirektör som trollar fram pyttesmå möss, hoppande grodor, tindrande stjärnor, flygande trollsländor och vår fantastiska cirkusballerina med sin soldat.

Efter föreställningen har ni möjlighet att träffa Svenska Balettskolans elever och pröva på skolans olika dansstilar.

Platsinformation och tillgänglighet

Stora cirkustältet är Barnens Kulturkalas största scenområde. Du hittar det på den andra gräsmattan inne på Trädgårdsföreningen från ingången vid Bältespännarparken och du känner igen det på det stora tältet. Kom i god tid då antalet sittande publikplatser är begränsat. Följ våra publikvärdars instruktioner så att ni och våra övriga gäster får en så bra upplevelse som möjligt. Vi ber alla föräldrar med barnvagnar att ställa dem vid angivna platser. Det är inga problem att komma fram till eller delta i programmet för dig som använder rullstol eller rullator.

Läs mer på kulturkalasets webbplats: https://goteborgskulturkalas.se/program/2867

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest