Tidningen Kulturvinden rosar Svenska Balettskolans uppsättning av Nötknäpparen

Den vackraste jultraditionen föds på nytt på Lorensbergsteatern

“Nötknäpparen på Lorensbergsteatern anno 2018 är en sällsynt lyckad version av Nötknäpparen, som får fram humorn och skönheten, och som sätter barnen i fokus. Man kan lyriskt tala om framtidens balettstjärnor, men det är ju uppenbart att de är små stjärnor redan nu. De växer med sina roller och deras agerande når ända ut till de bakersta raderna.”

“Den här versionen av Nötknäpparen renodlar spänningen och fantasyelementet och tar fram mycket av den humor som finns i berättelsen och det gör att små teaterbesökare genast blir balettfrälsta. Det här är en jultradition som passar alla generationer. Alla som älskar söta magiska drömmar, från fyra år och uppåt!Rekommenderas varmt!”

Läs hela recensionen hos Tidningen Kulturvinden: http://tidningenkulturvinden.blogspot.com/2018/12/scen-notknapparen-den-vackraste.html

Läs mer och boka biljetter till årets spelperiod av Nötknäpparen på notknapparen.se

Bild: Elin Roos som Clara i Svenska Balettskolans uppsättning av Nötknäpparen. Foto: Tilo Stengel

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest