Elev från Svenska Balettskolan årets konstnär för Majblomman

Majblommans konstnär 2019 heter Alice Almarales Mossberg och bor i Göteborg. Hon går i nian på Svenska Balettskolan, med siktet inställt på att bli yrkesdansare. Träning och plugg tar all tid, men de senaste månaderna har Alice även hunnit skapa Majblommans affisch 2019.

Att måla för Majblomman är en tradition som startade med Carl Larsson år 1912. Genom åren har många svenska konstnärer bidragit. Alice Almarales Mossberg är debutant. Hon går på Svenska Balettskolan Göteborg och älskar att uttrycka sig genom konst:

Det gör jag verkligen, och det är väldigt roligt att skapa för just Majblomman som jag känner starkt för. Mitt budskap är att alla barn och unga är viktiga, oavsett varifrån de kommer. Konkret föreställer tavlan människor, kanske barn. Och majblommor, så klart.

Läs artikel i GP här: http://www.gp.se/nyheter/göteborg/så-här-ser-årets-majblomma-ut-1.12633218

Läs artikel på GöteborgDirekt här: https://www.goteborgdirekt.se/nyheter/hon-ligger-bakom-majblommans-affisch/repsav!@p9U7Y5GWIcefioWD8eruw/

Läs mer hos Majblomman


Foto: Lisa Barryd

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest