Tidigare elev vid Svenska Balettskolan vann guld i den internationella balettävlingen i Grasse, Frankrike

Jack Hartill gick ut Svenska Balettskolan i Göteborg förra året och studerar nu vid Kunsthøgskolen i Oslo (KHIO). I våras mottog Jack pris vid Nordic Baltic Ballet Competition att få en plats vid den prestigefulla internationella balettävlingen i Grasse, Frankrike där han i oktober 2018 kammade hem en guldmedalj.

”Vi är otroligt stolta över Jack och hans framgångar. Det är roligt att få följa hans utveckling och ser fram emot att få se honom på de stora dansscenerna både i Sverige och utomlands”

säger Sebastian Michanek, konstnärlig chef vid Svenska Balettskolan

Svenska Balettskolan är en yrkesförberedande elitutbildning i balett och modern nutida dans i grundskolan och utbildar eleverna mellan åk 4 och 9. Skolan har riksintag och elever från hela Västsverige åker dagligen till denna unika grundskola för att utbilda sig till dansare samtidigt som de läser grundskolans vanliga ämnen. Efter grundskolan går eleverna vidare till Kungliga Svenska Balettskolan i Stockholm eller till internationell yrkesutbildningar för dans.

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest