Framgångsrika danselever på Svenska Balettskolan i Göteborg

12 juni 2017 – Dansportalen skriver om skolans balettföreställning på Lorensbergsteatern och har intervjuat skolans elever Mattheus Bäckström och Jack Hartill som fått erbjudanden att fortsätta sin dansarutbildning efter åk 9 vid Royal Ballet School i London och KHIO (Kunsthögskolen i Oslo).

Utdrag från artikeln:

I helgen har Svenska Balettskolan i Göteborg haft sina elevföreställningar på den vackra, mer än 100 år gamla, Lorensbergsteatern i centrala Göteborg. I en uppsättning av Hans & Greta av koreografen Terence Etheridge, som även satte upp Snödrottningen för skolan 2015.

Två av eleverna på skolan har fått erbjudanden att fortsätta sin dansarutbildning på välrenommerade skolor utanför Sverige. Dansportalen fick tillfälle, mellan två föreställningar, att träffa Mattheus Bäckström (på bild) och Jack Hartill om deras nuvarande och kommande dansarliv.

Läs hela artikeln på dansportalen.se

 

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest