Elev på Svenska Balettskolan gästar Oscar Fredriks kyrkas jul- och luciakonsert

Elev från Svenska Balettskolan kommer framföra sockerfén solo från Nötknäpparen under Oscar Fredriks kyrkas jul- och luciakonsert den 12 och 13 december.

Kyrkan kommer följande hälsning:

Kom och njut av stämningen i Oscar Fredriks kyrka, nu när vi åter får öppna upp och fira med vår traditionsenliga Jul- och Luciakonsert! Oscar Fredriks Ceciliakör lyser upp kyrkan med sitt luciatåg, ackompanjerat av Oscar Fredriks Kammarkör och Sinfonietta. Sköna toner från kör och orkester blandas i stämningsfull traditionell och ny musik, i allvar och glädje.

Läs mer om konserten och hur du bokar biljetter här:

https://www.svenskakyrkan.se/carl-johans-pastorat/oscarfredrik/nyheter/luciafirande-2021

Foto: Doris Andrén

Föregående

Nästa

Pin It on Pinterest